KAPALI GELİN BAŞI YAPIMI

GELİN PORSELEN MAKYAJ UYGULAMASI
3 Şubat 2018
TESETTÜR GELİN BAŞI YAPTIRACAKLARA ÖNERİLER
2 Şubat 2018

Tesettürlü gelinler daha çok kapalı gelin başını tercih ederler, gelin adayları daha önceden belirledikleri bir modelle tesettürlü bayan kuaförlerinde istedikleri gelin başını yaptırabilirler. Kapalı gelin başlarına eşarp ile saç gibi modeller verilebilir, değişik tarzda yapılmış taçlar, aksesuarlar, çiçekler, taşlı tokalar kullanabilirler. Kapalı gelin başına uygulanacak işlemler oldukça zahmetlidir. Gelin başı yapılmadan önce bone ile saç kapatılır, üzerine eşarp katlanarak gül, çiçek, dalga şekilleri verilir. Kapalı gelin başı için gelin adayları bu şekilleri kataloglardan daha önce inceleyerek seçebilirler.

Kapalı gelin başı modelleri günümüzde oldukça gelişme göstermiş ve teknolojinin sağladığı kolaylıklarla daha güzel ve daha pratik bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Kapalı gelin başlarını genellikle tesettürlü gelinler kullanmaktadırlar. Kapalı gelin başına uygun olarak tesettürlü gelin adaylarına eşarp bağlama şekillerine göre gelin makyajı yapmak gerekmektedir.

Günümüzde oldukça moda olan kapalı gelin başı modelleri bulunmaktadır, kapalı gelin başına ek olarak kapalı bir duvak tercih etmek gerekmektedir. Duvak eşarp üzerinde durmalı, duvağın üzerindeki taş dantel köpür gibi desenler gelinlikle aynı zamanda da eşarpla uyum içerisinde olmalıdır. Kapalı gelin başı modellerine özel olarak üretilmiş gelin taçları bulunmaktadır, gelin taçları inciler ile süslenmiş ya da taşlı olabilir, kır düğünleri için çiçekli taçlar seçilebilir. Taç modelleri eşarp üzerinde güzel durmalı ve gelinlik ile uyum sağlamalıdır. Kır düğünleri için kapalı gelinlerin tercihi renkli çiçekler ise gelin çiçekleri gelin taçlarıyla uyum sağlayabilir.

Kapalı gelin başı düğün, nişan, kına olarak gruplara ayrılır. Gelin adaylarının kına ve nişan giysileri farklıdır. Kına ve nişan giysileri değişik renklerde olabilir bunun için tesettürlü gelin adayları kına ve nişan kıyafetleriyle uyum sağlaması için aynı renkte eşarp seçebilirler.

Ankara Tesettür Türban Tasarım